ΔΕΙΤΕ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ   1-4
ΠΑΟΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  4-2
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ  1-2

Μία καταπληκτική Skoda Ξάνθη εμφανίστηκε στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς που έφτασε σε άνετη επικράτηση με 4-1 κόντρα στον Λεβαδειακό.
Έτσι, οι «Ακρίτες» πανηγύρισαν για τρίτη φορά μακριά από τα Πηγάδια φέτος.

Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μαρσελίνιο εφόσον μοίρασε δύο ασίστ και πέτυχε ισάριθμα γκολ επανεμφανιζόμενος στο αρχικό σχήμα. Ο Βραζιλιάνος συνεπικουρούταν ταυτόχρονα από άξιους συμπαραστάτες. Συγκεκριμένα, οι Μαρίν-Σολτάνι μαζί με τον Βραζιλιάνο δημιούργησαν μία άκρως αποτελεσματική επιθετική «τρίαινα». Για τους «Ακρίτες» αποβλήθηκε ο Κομεσίδης στο 85ο λεπτό αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εκτός φόρμας έδειξε ο Λεβαδειακός στερούμενος ιδεών προκειμένου να φανεί απειλητικός και έμεινε δίχως νίκη επί έκτο σερί ματς. Οι Βοιωτοί απλώς μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Ροτζέριο φανερώνοντας σημαντικές ανασταλτικές αδυναμίες –πιθανότατα- στην χειρότερη εμφάνισή τους.

Οι μεταγραφές του Ιανουαρίου και οι αλλαγές του Γιώργου Δώνη οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στο τρίποντο με αντίπαλο τον Πανιώνιο (4-2) σ’ ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

Οι Κάτσε, Σαλπιγγίδης, Κατσουράνης, Βούκιτς πέτυχαν τα τέρματα των Θεσσαλονικέων που έδειξαν πλουραλισμό σε επιθετικές λύσεις. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι πρώτοι που σκόραραν δύο τέρματα φέτος επί εδάφους Τούμπας, αλλά έδειχναν ιδιαίτερα εύθραυστοι ανασταλτικά.

Οι αγωνιστικές περνούν, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης παραμένει δεύτερος μετά το 2-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννενα διατηρώντας μικρό προβάδισμα έναντι του ΠΑΟΚ για την πρωτιά ενόψει play-offs.
Οι Αρκάδες χρειάστηκαν δύο τέρματα του νεοφερμένου Λένσε που έγινε… αντί-Περόνε προκειμένου να φύγουν νικητές από την Ήπειρο.

Αξιόλογο ματς με καλό ρυθμό στο πρώτο μέρος για ν’ αλλάξει άρδην η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Το κάκιστο τερέν στους «Ζωσιμάδες» εξώθησε σε αναγκαστικές αλλαγές τον Αστέρα Τρίπολης καθώς οι Φορμίκα, Ράγιος και Πιπίνης τραυματίστηκαν από το κάκιστο τερέν.