Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΦΗ 3-1 ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ

Αποδίδοντας κατά διαστήματα αξιόλογο ποδόσφαιρο ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες με 3-1 κόντρα στον ΟΦΗ μετά τις 18/11/2012.
Δύο γκολ πέτυχε ο Τοτσέ και ο Μαρίνος πανηγύρισε το πρώτο του σε επαγγελματικό επίπεδο.
Οι «πράσινοι» υπήρξαν ανώτεροι στη συντριπτική διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ οι Κρητικοί έδειξαν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο μέρος.
Ο Κουτσιανικούλης είχε ισοφαρίσει προσωρινά, αποβλήθηκε ο Παπάζογλου στο φινάλε.
O Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο βελτιωμένος συγκριτικά με τις πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις του.
Στο 18ο λεπτό και έπειτα από ατομική προσπάθεια του Μαυρία που σέντραρε η μπάλα έφτασε στον Σισοκό για να επέμβει ο Αγριμάκης. Για τους δύο αντιπάλους κατεγράφησαν αρκετές ημιτελείς προσπάθειες.
Οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί καθότι ο Μαρίνος επιχείρησε σέντρα-σουτ πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ λίγο πριν το ημίωρο.
Μάλιστα, ο 25χρονος ανταποκρίθηκε πλήρως σε ρόλο αριστερού μπακ, ενώ σκόραρε το πρώτο του γκολ ως παίκτης του Παναθηναϊκού.
Η απάντηση του ΟΦΗ ήρθε έπειτα από μερικά δευτερόλεπτα.
Ο Κουτσιανικούλης βγήκε ταχύτητα στην αντεπίθεση από την κάθετη πάσα του Παπάζογλου πλασάροντας εύστοχα για το 1-1!
Παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να υπερισχύει εντός τερέν.
Στο 39ο λεπτό ο Σεϊταρίδης «έκοψε» εντός περιοχής στον Μαυρία που τροφοδότησε με «τακουνάκι» τον αμαρκάριστο Τοτσέ που σκόραρε (2-1).
Παράλληλα, ο Ισπανός επιθετικός έφτασε τα 8 γκολ στη φετινή Super League. Το πρώτο μέρος έκλεισε με σουτ του Σισόκο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (45’+1’).
Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο γκολ.
Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σισοκό ο προωθημένος Μπουμσόνγκ (63’) πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι! Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι δοκίμασαν τα ρεφλέξ του Αγριμάκη (67’) σε δύο «χρόνους».
Αρχικά σούταρε ο Μαυρίας για ν’ αποκρούσει ο γκολκίπερ του ΟΦΗ, ενώ ούτε ο Μαρίνος μπόρεσε να σκοράρει στην επαναφορά.
Ο Αγριμάκης επενέβη ξανά με τα πόδια σε βολέ του Ζέκα (68’).
Τελικά η υπεροχή του Παναθηναϊκού απέδωσε από το δημιουργικό παιχνίδι του Σισοκό που βρήκε τον Τοτσέ ο οποίος έκανε το 3-1!
Η πρώτη τελική ενέργεια του ΟΦΗ κατεγράφη στο 80ο λεπτό, όταν ο Παπάζογλου αστόχησε με κεφαλιά.
Από πλευράς Παναθηναϊκού, το σόλο του Σισοκό κατέληξε άουτ (89’) έχοντας ταλαιπωρήσει τον Ιωαννίδη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φάμπρι Γκονθάλεθ 4-3-3): Καρνέζης – Σεϊταρίδης, Μπουμσόνγκ, Πίντο, Μαρίνος – Βιτόλο, Σο, Φουρλάνος (37’ Ζέκα) – Μαυρίας (78’ λ.τρ. Εσπάρθα), Σισοκό, Τοτσέ (82’ Φορναρόλι)

ΟΦΗ (Γιάννης Πετράκης 4-4-2): Αγριμάκης – Κουρδάκης (51’ Ζαχαράκης), Σαρ, Σόουζα, Ιωαννίδης – Κουτσιανικούλης, Μακρής, Βερόν, Κυζιρίδης (79’ Καπουράνης) – Παπάζογλου, Περογραμβράκης (68’ Βιτώρος)

Γκολ: 30’ Στέργος Μαρίνος, 39’, 75’ Χοσέ Τοτσέ – 32’ Βασίλης Κουτσιανικούλης