Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2013

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-3 ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε θριαμβεύτρια στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας επικρατώντας με 3-1 της Μπαρτσελόνα.
Σημειώνεται ό, τι οι δύο μεγάλοι αντίπαλοι είχαν έρθει ισόπαλοι 1-1 στο πρώτο ματς επί εδάφους «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Οι «μερένχες» παρατάχθηκαν υποδειγματικά από τον Ζοσέ Μουρίνιο κρατώντας τους γηπεδούχους και περσινούς κατόχους του τροπαίου εκτός περιοχής τους. Ράθυμη, αργή δίχως πλάνο έδειχνε η Μπαρτσελόνα που σίγουρα δείχνει ντεφορμέ στην παρούσα φάση.

Στο 12ο λεπτό ο Πικέ ανέτρεψε τον Ρονάλντο και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο «CR7» ανέλαβε την εκτέλεση για το 0-1. Κατόπιν, οι «μπλαουγκράνα» ανέλαβαν πρωτοβουλία κινήσεων με τους φιλοξενούμενους να γίνονται επικίνδυνοι, όποτε έβγαιναν στην αντεπίθεση.

Η Ρεάλ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά, όταν ο Ντι Μαρία «άδειασε» με υποδειγματική επιτόπια ντρίπλα τον Πουγιόλ. Στην εξέλιξη της φάσης ήρθε η ασταθής απόκρουση του Πίντο και ο Ρονάλντο πλάσαρε εύκολα διπλασιάζοντας τα τέρματα της «βασίλισσας».

Τα πάντα κρίθηκαν στο 68ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εζίλ ο προωθημένος Βαράν σκόραρε εκ νέου με «καρφωτή» κεφαλιά για το 0-3. Ο νεαρός Γάλλος στόπερ είχε βρει δίχτυα και στον πρώτο ημιτελικό.

Στην αντίπερα όχθη, η Μπαρτσελόνα πέτυχε το «γκολ της τιμής» καθώς ο Ζόρντι Άλμπα πλάσαρε εύστοχα σε κάθετη πάσα του Ινιέστα.