Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2013

Βέροια - Ξάνθη 2-1

Με τον Κάρλο Κόστλυ να σκοράρει δύο φορές, η Βέροια επικράτησε 2-1 της Ξάνθης. Για τους «Ακρίτες» σκόραρε, με πέναλτυ, ο Μάνταλος. Ο Μπαργκάν έχασε πέναλτυ για τους γηπεδούχους.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Βέροια, η οποία κατάφερε να προηγηθεί με τη συμπλήρωση 5 λεπτών αγώνα.
Ο Μπαργκάν ήταν αυτός που έβαλε τις βάσεις, για να σκοράρει ο Κόστλυ.
Ο μέσος της Βέροιας, σούταρε, ο Λυμπερόπουλος απέκρουσε ασθενώς και ο επιθετικός από την Ονδούρα με πλασέ, από τη μικρή περιοχή, έκανε το 1-0 για τη Βέροια.
Δεύτερο συνεχόμενο γκολ για τον Κόστλυ. Προηγήθηκε το γκολ στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου.
Το παιχνίδι είχε ρυθμό με τη Βέροια να πατά καλύτερα στο γήπεδο, εκμεταλλευόμενη την "παγωμάρα" των παικτών του Μαρίνου Ουζουνίδη.
Οι "κυανέρυθροι" συνέχιζαν να έχουν την πρωτοβουλία, με τον πολύ κινητικό Μπαργκάν να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και στο 22 'να κερδίζει πέναλτυ.
Ο ίδιος ανέλαβε και την εκτέλεσή του, αλλά δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καλαματιανού τερματοφύλακα.
Η Ξάνθη θέλησε να απειλήσει στο 24 ', αλλά το σουτ του Μάνταλου έφυγε πάνω από την εστία του Λόπεζ, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο παρέμενε θεατής.
Επόμενη φάση για τη Βέροια στο 32 ', με τον Πέρεθ να μην πιάνει το σουτ, όπως θα ήθελε, και τη μπάλα να φεύγει πολύ άουτ.
 Στο 44 ', οι γηπεδούχοι είχαν ένα ακόμα σουτ, με τον Καλτσά, αλλά και αυτό δεν είχε τύχη, καθώς κόντραρε και πέρασε πλάγιο.
Το ημίχρονο έληξε με τη Βέροια να έχει πετύχει αυτό που θέλει, δηλαδή ένα γρήγορο γκολ.
Οπως καλά άρχισε το πρώτο ημίχρονο για τη "Βασίλισσα", το ίδιο καλά πήγε και στο δεύτερο.
 Ο Κάρλο Κόστλυ, που φαίνεται πως βρήκε τον εαυτό του, χρειάστηκε μόλις επτά λεπτά, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.
Ο υψηλόσωμος φορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, σηκώθηκε πιο ψηλά απ 'όλους και με κεφαλιά έκανε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.
Η Ξάνθη πίεσε και κατάλαβε πως μόνο με την άμυνα δουλειά δε γίνεται και η πίεση έφερε γκολ.
 Στο 66 'ο Μπάρμπας ανέτρεψε τον Μάνταλο, με τον παίκτη της Ξάνθης να αναλαμβάνει και την εκτέλεση του πέναλτυ και να σημειώνει το 2-1, βάζοντας ξανά τους Ακρίτες στο παιχνίδι.
Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κρατούσαν περισσότερο τη μπάλα και δεν άφηναν διαδρόμους στους παίκτες της Βέροιας.
Η είσοδος του Πρίττα στη θέση του Φλίσκα, βελτίωσε την εικόνα στο κέντρο.
Στη συνέχεια το παιχνίδι, ωστόσο, έγινε σκληρό και υπήρξαν μαζεμένες αποβολές.
 Αρχικά, η Ξάνθη έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λέιτε (78 ') που είχε περάσει 2' πριν στο παιχνίδι, ενώ και ο Αμαραντίδης (84 ') άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, καθώς είδε δεύτερη κίτρινη.
Ενα λεπτό αργότερα, ο Κόστλυ έφθασε κοντά στο 3-1, αλλά ο Λυμπερόπουλος, αυτή τη φορά τον νίκησε.
Στο 87 ', ο Καλαϊτζίδης απέσυρε τον Μπαργκάν βάζοντας στη θέση του αμυντικό (Καλί), με προφανή στόχο να κρατήσει το σκορ, καθώς το παιχνίδι είχε "επικίνδυνο" τέμπο.
Mέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι.
 Η Βέροια πέτυχε τη νίκη, ενώ η Ξάνθη πέτυχε το γκολ που της δίνει ελπίδες για τη ρεβάνς στα Πηγάδια.

Οι συνθέσεις:

Βέροια (Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Σνάουτσερ, Μπάρμπας, Ορέστες, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Καλτσάς (72 'Ολαϊτάν), Γεωργέας, Μπαργκάν (87' Καλί), Πέρεθ, Κόστλι.

Ξάνθη (Ουζουνίδης): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Βάλλας, Γκλέισον, Μουκουάνα, Φλίσκας (62 'Πρίττας), Ντιέ, Μαρίν, Μάνταλος, Σμιθ (76' Λέιτε), Μαρκόφσκι (62 'Ράνος)