Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΕΘΝ. ΓΑΖΩΡΟΥ 1-1 ( 5-4 πεν )

Απέφυγε το «έμφραγμα» η Ξάνθη στα Πηγάδια, καθώς στη διαδικασία των πέναλτι πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας, εις βάρος του Εθνικού Γαζώρου (5-4). Το ματς και η παράταση τελείωσαν 1-1. Στην φάση των «16» η Ξάνθη θα αντιμετωπίσει τη Βέροια.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1, όπως ακριβώς είχε τελειώσει και η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στις Σέρρες.

Το αυτογκόλ του Γούτα στο 23 έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό Γαζώρου, το οποίο κράτησε μέχρι το 61, όταν ο Ονουάτσι από θέση οφσάιντ ισοφάρισε για τους «Ακρίτες».

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στο 90λεπτο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση, όπου δεν άλλαξε τίποτα κι έτσι όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Ξάνθη αποδείχθηκε πιο τυχερή καθώς δύο φορές γλίτωσε τον αποκλεισμό και τελικά πήρε το εισιτήριο με 5-4 στη «ρώσικη ρουλέτα»

Skoda Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λυμπερόπουλος, Γούτας, Μπέρτος, Βάλλας, Μάνταλος, Μαρκόφσκι (45 'Μαρσελίνιο), Ντάνι, Ονουάτσι (115' Νάκα), Μπαξεβανίδης, Βασιλακάκης, Πλατέλλας (Ράνος 76 ').

Εθνικός Γαζώρου (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βαλσαμάκης, Κοσμίδης, Νύρλας, Κατσαβάκης, Καπίας, Σαββίδης, Γεωργιάδης, Μαχαιρούδης (59 'Ναλμπάντης), Μπεκιάρης (72' Γκόγκας), Κωνσταντινίδης.

Γκολ:  61 'Ονουάτσι / Γούτας  24' αυτογκόλ