Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2012

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΛΑΡΙΣΑ 4-1

Με άνεση ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 4-1 της Λάρισας στη ρεβάνς της 3ης φάσης του Κυπέλλου (πρώτο ματς 0-0) και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα, Ατρόμητος-Ολυμπιακός Βόλου.

Η υπόθεση πρόκριση είχε ουσιαστικά κριθεί από τα πρώτα 45 λεπτά, όταν η ομάδα του Σάκη Τσιώλη προηγήθηκε με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ναβάρο στο 13 και το αυτογκόλ του Παπαγεωργίου στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Με το ... καλημέρα στο δεύτερο μέρος, ο Ράγιος πέτυχε και τρίτο γκολ για τους Αρκάδες (3-0), οπότε τα πάντα είχαν κριθεί. Δεκαπέντε λεπτά πριν τη λήξη ο Καλαντζής έκανε το 4-0 κι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των Αρκάδων, ενώ το μόνο που κατάφερε η Λάρισα ήταν να πετύχει το «γκολ της τιμής», με σκόρερ τον Φρανκού στο 85ο λεπτό.

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Τσαμπούρης, Φορμίκα, Μπαρτολίνι, Κουρμπέλης, Αλβάρεζ (78 'Κωστούλας), Καλαντζής (77' Περόνε), Ράγιος (Πιπίνης 60 ', Ντε Μπλάσις, Έγκον, Ναβάρο

ΑΕΛ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Γκαλίτσιος, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Πονσέ, Τσιάρας (46 'Ζεκίνια), Χασομέρης (46' Ζουρούδης), Δεινόπαππας (63 'Φρανκού), Τσιμπάμπα