Τρίτη 13 Νοεμβρίου 2012

ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΑ ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ

ΝΙΚΟΣ ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ.

• Όλα τα λεφτά ήταν ο Μήτρογλου σε αυτό το ματς. Αυτός ξεκλείδωσε τον αγώνα, αυτός έκανε τη διαφορά.
• Ο Ολυμπιακός του α’ ημιχρόνου ήταν κακός. Ακόμα και με 10 παίκτες όταν έμεινε η ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός το ίδιο βιολί. Η τριάδα των χαφ δεν μπορούσαν να σταματήσουν τη μπάλα, να την πάρουν στην κατοχή τους, να την αλλάξουν, να βγουν μπροστά. Ενώ έχει παίκτες ποιότητας, η απόδοσή τους ήταν πολύ λίγη. Ευτυχώς χτύπησε ο Μήτρογλου. Το πέναλτι αυτός το πήρε. Πεντακάθαρο πέναλτι. Αυτός έφυγε καρφί στην καρδιά της ΑΕΚ, πήρε κεφάλι κι έβαλε πλάτη τον Γιάνγκο, τον άφησε πίσω του και πήγαινε να βάλει γκολ.
• Έπειτα θα έβαζε και δεύτερο στο α’ ημίχρονο με την καταπληκτική του απαλλαγή που έχω πει ότι έχει. Γύρισε 180 μοίρες το κορμί του αστραπιαία με τη μπάλα και πλάσαρε, αλλά το έπιασε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ. Για το άλλο γκολ που έβαλε στο β’ ημίχρονο, τι να πούμε, τους άδειασε και σούταρε περίτεχνα έξω από την περιοχή. Και τέλειωσε αυτός το ματς με ένα ακόμα γκολ που έφυγε μπροστά σαν χείμαρρος και πλάσαρε σωστά. Ήταν εκπληκτικός ο Μήτρογλου.
• Ενώ η ΑΕΚ έχασε 0-4 και ενώ η ιστορία θα γράψει 0-4, εγκωμιάζουνε την ΑΕΚ. Εμένα δεν μου άρεσε η τακτική του Λίνεν. Διαφωνία μου πρώτη: Έχεις αργοκαρούτες σέντερ μπακ να πιάσουν τον Μήτρογλου; Ο Μήτρογλου έχει σκοράρει σε 3 σερί αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ, εσύ πώς πας να τον κρατήσεις; Βάλε ρε τον Κοντοέ πάνω του 90 λεπτά! Ο μόνος εκτελεστής που έχει ο Ολυμπιακός σε αυτό το ματς, είναι ο Μήτρογλου. Ο Αμπντούν σκοράρει μόνο με πέναλτι. Ο Φουστέρ έρχεται από πίσω ή πάει στην αναμπουμπούλα. Ο Μήτρογλου είναι ο κίνδυνος θάνατος. Βάλε τον Κοντοέ πάνω του.
• Διαφωνία δεύτερη: Με αυτό το υλικό που έχεις, από τον Ολυμπιακό μόνο να κλέψεις αποτέλεσμα μπορείς. Να κλέψεις. Όχι να τον πιέζεις όπως μπήκες στο ματς. Όχι να έχεις εσύ κατοχή της μπάλας. Άσε που ο Ολυμπιακός έχει δείξει με την Μονπελιέ και στα 2 ματς ότι στο τελευταίο 20λεπτο βγάζει δυνάμεις. Εσύ έτσι όπως έπαιξες στο α’ ημίχρονο, ήταν αναμενόμενο ότι θα έσκαγες όσο περνούσε η ώρα.

• Κι έχει το μπλοκάκι να γράφει την ώρα του ματς, τι γελοιότητα είναι αυτή, δεν τα κάνει κανένας μεγάλος προπονητής στην Ευρώπη. Βάλε ένα συνεργάτη σου να σημειώνει.
• Θέλει οπωσδήποτε ένα γκολτζή η ΑΕΚ τον Γενάρη, για φούντο την πάνε. Ένα γκολτζή οπωσδήποτε. Όπως βρήκε ο Άρης τον Αγκάνθο.
• Είναι κρίμα τώρα που γυρνάει ο Τζιμπούρ να μείνει ο Μήτρογλου έξω. Όπως και ο Τζιμπούρ δεν είναι για να μένει έξω. Πρέπει να παίξουν μπροστά τριάδα ο Τζιμπούρ, ο Μήτρογλου και ο Αμπντούν, τελειώσαμε.
• Στο ελληνικό πρωτάθλημα ειδικά, άνετα παίζουνε μαζί. Το πλάτος θα το δίνει ο μπακ. Και στα χαφ να είναι ο Μανιάτης κόφτης, μέσα δεξιά ο Φουστέρ και μέσα αριστερά ο Ιμπαγάσα αν είναι στα καλά του, αλλιώς ο Μασάντο ή ο Γκρέκο. Αυτή είναι για εμένα η καλύτερη σύνθεση. Τον Φουστέρ τον θέλω γιατί τρέχει, πρεσάρει, και χώνεται από πίσω για το γκολ, πατάει περιοχή.
• Τέλος, για το Ατρόμητος- Πανιώνιος θέλω να πω κάτι. Ήταν βελτιωμένος ο Ατρόμητος, αντίθετα ο Πανιώνιος είχε ενθουσιασμό να βγει μπροστά αλλά πίσω ήταν ανοργάνωτος. Ένα μεγάλο λάθος για εμένα ήταν που ο Κολοβός ο οποίος είναι καλός παίκτης, είχε τοποθετηθεί να παίζει αριστερά. Δηλαδή πάνω στον σκληροτράχυλο δεξί μπακ του Ατρόμητου τον Σκόρδα. Από την άλλη πλευρά ρε συ φέρε τον, να πέφτει στον Γιαννούλη ο οποίος προωθείται, να φεύγει στην πλάτη του ο Κολοβός. Και ακόμα καλύτερα, επειδή είναι γρήγορος και ντριμπλέρ, βάλε τον να παίξει σέντερ φορ. Δεν είναι παίκτης για να τον κάνεις αλλαγή ο Κολοβός.

Συντάκτης: Θέμης Σινάνογλου

ΠΗΓΗ: KatiMagiko.gr