SPORTS 30/10

LEBRON JAMES. TOP 10 PLAYS OF THE 2012 NBA SEASON

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.
ΟΦΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 2 - 2
Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι σε εξέλιξη ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος2-2με τον Παναθηναϊκό στο"Γεντί Κουλέ"για την8η αγωνιστική τηςSuper League. Oi "πράσινοι"προηγήθηκαν με0-1στο9΄με τον Τοτσέ,ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο27΄με τον Κουτσιανικούλη,ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με1-2στο29΄με τον Τοτσέ αλλά ο Παπάζογλου στο72΄έκανε το τελικό2-2.
Ο ΟΦΗ ξεκινάει το παιχνίδι με σύστημα4-3-3με τον Γουναρίδη κάτω από τα δοκάρια,στην τετράδα της άμυνας δεξιά τον Ζαχαράκη,αριστερά τον Μονιάκη και στα στόπερ τους Σόουζα και Κουρδάκη.Στην τριάδα της μεσαίας γραμμής αμυντικά χαφ είναι οι Βερόν και Ιωαννίδης με τον Λαμπρόπουλο πιο μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή.Στην τριάδα της επίθεσης δεξιά βρίσκεται ο Σίσιτς,αριστερά ο Κουτσιανικούλης και στην κορυφή ο Παπάζογλου.
Ο Παναθηναϊκός ξεκινάει το ματς με διάταξη4-3-3με τον Καρνέζη κάτω από τα δοκάρια στην τετράδα της άμυνας δεξιά τον Σεϊταρίδη,αριστερά τον Χουχούμη και στα στόπερ τους Πίντο και Βελάσκες.Καθαρό αμυντικό χαφ είναι ο Βιτόλο στον άξονα που θα έχει δίπλα του στα δεξιά τον Ζέκα,αριστερά τον Μαρίνο,ενώ στην τριάδα της επίθεσης αριστερά θα βρίσκεται ο Σισοκό,δεξιά ο Μαυρίας και στην κορυφή ο Τοτσέ.

ΟΦΗ: Γουναρίδης,Ζαχαράκης,Μονιάκης,Σόουζα,Κουρδάκης,Βερόν,Ιωαννίδης,Λαμπρόπουλος,Κουτσιανικούλης,Σίσιτς,Παπάζογλου.
Παναθηναϊκός: Καρνέζης,Σισοσκό,Πίντο,Βιτόλο,Μαυρίας,Τοτσέ,Σεϊταρίδης,Ζέκα,Μαρίνος,Χουχούμης,Βελάσκεζ

Ο Σισοκό δίνει στον Τοτσέ και την τελευταία στιγμή τον κόβει ο Κουρδάκης πριν σουτάρει από καλή θέση μέσα από την περιοχή.
8΄Γκολ για τον Παναθηναϊκό: Σέντρα του Χουχούμη από τα αριστερά ο Τοτσέ προλαβαίνει στην έξοδο τον Γουναρίδη και με κοντινή προβολή κάνει το1-0για τους"πράσινους".
14΄ Κίτρινη κάρτα στον Χουχούμη για κράτημα πάνω στον Κουτσιανικούλη.
15΄ Σουτ του Παπάζογλου έξω από την περιοχή η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καρνέζη.
-Ο ΟΦΗ έχει ανεβάσει την απόδοση του στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να απείλήσει την εστία του Καρνέζη.
27΄Γκολ για τον ΟΦΗ:Ο Μονιάκης κάνει μια βαθεία μπαλιά ο Κουτσιανικούλης βγαίνει ωραία πίσω από την άμυνα του Παναθηναϊκού και με κεφαλιά κάνει το1-1.
29΄Γκολ για τον Παναθηναϊκό:OΜαυρία σουτάρει έξω από την περιοχή η μπάλα κοντράρει στον Τοτσέ αλλάζει πορεία η μπάλα και καταλήγει στα δίχτυα του Γουναρίδη για να γίνει το1-2για τους"πράσινους".
32΄Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ να κάνει το2-2.Ο Βερόν πιάνει ένα σουτ"κεραυνό"έξω από την περιοχή και ο Καρνέζης διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
33΄ Σουτ του Σισοκό έξω από την περιοχή η μπάλα ψηλά άουτ.
36΄Κόρνερ Κουτσιανικούλη από τα δεξιά κεφαλιά του Σόουζα η μπάλα άουτ.
37΄ Σέντρα του Μονιάκη από τα αριστερά η μπάλα παιρνάει από όλου και ο Κουτσιανικούλης δεν προλαβαίνει να τη στείλει στα δίχτυα.
38΄Κίτρινη κάρτα στον Ζαχαράκη για φάουλ πάνω στον Σισοκό.
43΄ Σέντρα Μονιάκη ο Σίσιτς προσπαθεί να κοντρολάρει την μπάλα που βρίσκει στο χέρι του Σισοκό αλλά ο Τριτσώνης λέει παίζεται.
45΄ Ο Τριτσώνης διακόπτει το ματς για μια αψημαχία του Μονιάκη με τον Μαυρία που θα έπρεπε να δεχτεί την κίτρινη κάρτα σε αυτή τη φάση για διαμαρτυρία
Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου θα αποτελέσει ο Βιτώρος που θα πάρει τη θέση του Ιωαννίδη

48΄ Σέντρα σουτ του Λαμπρόπουλου μέσα από την περιοχή η μπάλα λίγο άουτ.
56΄ Φάουλ του Σεϊταρίδη η μπάλα ψηλά άουτ.
59΄ Ο Τοτσέ βγαίνει απέναντι από τον Γουναρίδη αλλά ο Τριτσώνης έχει σφυρίξει οφσάιντ και δίνει και την κίτρινη κάρτα στον Τοτσέ που έκανε σουτ.
60΄ Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟ με τον Κουίνσι να παίρνει τη θέση του Μαυρία.
63΄ Ο Παπάζογλου βγάζει τετ α τετ τον Κουτσιανικούλη με τον Καρνέζη όμως ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού τον ανακόπτει την τελευταία στιγμή.
64΄Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο για φάουλ.
66΄Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναίκό με τον τραυματία Πίντο να βγαίνει εκτός και τον Λαγό να παίρνει τη θέση του.
68΄Μπαλιά του Κουίνσι στον Σισοκό τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή πριν κάνει το1-3ο Κουρδάκης και διώχνει σε κόρνερ.
72΄Γκολ για τον ΟΦΗ: Ο Ζαχαράκης βγάζει σέντρα"λουκούμι"για το κεφάλι του Παπάζογλου που πιάνει μια εξαιρετική κεφαλιά και κάνει το2-2για τον ΟΦΗ.
73΄Μακρινό σουτ του Βερόν πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Καρνέζης.
75΄Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Από κόρνερ του Κουτσιανικούλη ο Σόουζα δεν προλαβαίνει να κάνει την κοντινή προβολή για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
76΄Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκη.
78' Ο Βιτόλο παιρνάει τους πάντες βρίσκεται απέναντι στον Γουναρίδη που τον κόβει σε πρώτη φάση και ο Κουρδάκης κόβει εκ νέου τον Τοτσέ.
78΄Ο Χριστοδουλόπουλος μπαίνει στο ματς και βγαίνει ο Ζέκα από το παιχνίδι.
82΄Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ.Έξω ο τραυματίας Παπάζογλου και στη θέση του μπαίνει ο Περογαμβράκης.
84΄ Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Μπανούση να παίρνει τη θέση του Λαμπρόπουλου.
92΄Κίτρινη κάρτα στον Μπανούση.

ΠΗΓΗ: crete2day gr

ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  2 - 2

Ο Άρης πήρε την ισοπαλία από τον Ολυμπιακό με 2-2 στην Θεσσαλονίκη και σταμάτησε έτσι το σερί των πρωταθλητών, που είχαν μόνο νίκες μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Ο Παπαστεριανός άνοιξε το σκορ για τον Άρη, μόλις στο 3ο λεπτό, στο Κλεάνθης Βικελίδης. Στο 8ο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" κέρδισαν πέναλτι με τον διαιτητή να χάνει χέρι του Πουλίδο σε σουτ του Μασάντο μια φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκε ο Άρης. Ο Αμπντούν εκτέλεσε εύστοχα ισοφαρίζοντας για τους πρωταθλητές. Στο 45ο λεπτό ο Κάρολ σταμάτησε την κεφαλιά του Πουλίδο.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πίεζε, όμως ο Άρης ήταν αυτός που πήρε ξανά το προβάδισμα στο 80ο λεπτό και σε φάση διαρκείας ο Αγκάνθο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Κάρολ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, λίγο αργότερα, λόγω αποβολής του Ψυχογιού με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Αμπντούν.

Ο Μασάντο με φάουλ έφερε την μπάλα στα περιοχή και ο Χολέμπας αφού πλάσαρε σωστά ισοφάρισε ξανά για τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι έμεινε στο 2-2 αφού ο Μήτρογλόυ στην τελευταία καλή φάση του ματς δεν μπόρεσε να νικήσει το Βελλίδη με τους "ερυθρόλευκους" να σταματάνε έτσι το σερί τους στην Θεσσαλονίκη.

Άρης (Νίκος Πασσιαλής): Βελλίδης, Ψυχογιός, Πουλίδο, Παντίδος, Μαργαρίτης, Κοέλιο, Παπαστεριανός (82’ Ασλανίδης), Οικονομόπουλος, Καζναφέρης (64’ Γκέσιος), Γιαννιώτας, Αγκάνθο (87’ Νταμαρλής).
Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδη (81’ Πάντελιτς), Μανωλά, Κοντρέρας, Χολέβας, Μοδέστο (68’ Λυκογιάννης), Μανιάτη, Τάτο (68’ Γκρέκο), Αμπντούν, Μασάντο, Μήτρογλου

ΠΗΓΗ: MEGA TV

Οι 23 υποψηφιότητες για τη Χρυσή Μπάλα 2012.

Η λίστα προέκυψε από τις προτιμήσεις των 209 ομοσπονδιακών προπονητών των χωρών-μελών της FIFA, των αρχηγών των εθνικών ομάδων, καθώς και 49 δημοσιογράφων του γαλλικού αθλητικού περιοδικού "France Football", το οποίο θεσμοθέτησε και το βραβείο.

Σέρχιο Αγκουέρο (Αργεντινή, Μάντσεστερ Σίτι)