Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 2-0

ΔΥΟ ΣΤΑ ΔΥΟ Η ΕΘΝΙΚΗ.

ΕΛΛΑΔΑ - ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 2-0. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο με την είσοδο του Μήτρογλου δημιούργησε ευκαιρίες. Ο Έλληνας διεθνής είχε μάλιστα ένα γκολ και ένα δοκάρι, ενώ το άλλο γκολ το πέτυχε ο επίσης καλός στο ματς Νίνης που είχε μια ασίστ.
Η Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή της μπάλας, είχε και τις ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη οι Λιθουανοί έπαιξαν με αντεπιθέσεις και με μακρινά σουτ προσπαθούσαν να απειλήσουν την ελληνική εστία.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας παρουσιάστηκε ένα σκαλί πιο πάνω στην επίθεση και αυτό έγινε κυρίως με την είσοδο του Μήτρογλου στον αγώνα. Η Ελλάδα δημιούργησε ευκαιρίες δεν απειλήθηκε και έφτασε δίκαια στο δεύτερο συνεχόμενο "τρίποντο" με τα γκολ των Νίνη και Μήτρογλου.
Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Σπυρόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης (46' Μήτρογλου), Νίνης, Φορτούνης (68' λ.τρ. Χολέμπας), Γκέκας (80' Μαυρίας
Λιθουανία (Λάζλο): Καρτσεμάρσκας, Μποτόφσκι (46' Ντ. Τσεσνάουσκις), Ζαλιούκας, Κλιμαβίτσιους, Αντριουσκεβίτσιους, Σεμπέρας, Βίτσιους, Μικολιούνας, Βελίτσκα (76' Νονικόβας), Ε. Τσεσνάουσκις, Σέρνας (56' Ριμκεβίτσιους).
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ. "Μια νίκη πέρα γα πέρα δίκαιη. Η Εθνική ομάδα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Θα μπορούσαμε να σημειώσουμε παραπάνω τέρματα, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος ξέραμε πως θα δώσει ότι καλύτερο έχει μέσα στην έδρα μας.
Καταφέραμε να ξεκινάμε όπως έπρεπε και γι αυτό το λόγο αγωνίστηκαν μπροστά Γκέκας και Νίνης και οι οποίοι είναι παίκτες που μπορούν να δημιουργήσουν ρήγματα από τα πλάγια. Ο Νίνης ήταν καλός και στο πρώτο ημίχρονο έκανε κάποιες επιθέσεις από τα πλάγια, ο Γκέκας ήταν απομονωμένος.
Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Μήτρογλου μας βοήθησε γιατί είχαμε ένα παίκτη παραπάνω είχαμε ευκαιρίες και μέχρι να μπει το γκολ μας έλειψε η υπομονή και η ηρεμία. Σε κάθε περίπτωση εκτός από ικανοποίηση για τη νίκη, είναι σημαντικό ότι η ομάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης, είτε από το κέντρο είτε από τα πλάγια και αυτό μας δίνει ικανοποίηση για τη συνέχεια.''
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΝΙΝΗ.'' Είναι πολύ σημαντικό για το ελληνικό ποδόσφαιρο και την Εθνική ομάδα να φεύγουν παίκτες στο εξωτερικό. Χαιρόμαστε ως φίλαθλοι και ως παίκτες αν πάνε 2-3 παίκτες στο εξωτερικό αλλά υπάρχουν άλλες χώρες όπως π.χ η Βουλγαρία που στέλνουν κάθε χρόνο 15 παίκτες στο εξωτερικό.
Λυπάμαι που το λέω αλλά δεν υπάρχει ελληνικό ποδόσφαιρο. Στο εξωτερικό το έχουν πολύ κάτω το ελληνικό ποδόσφαιρο ακόμα και από χώρες που δεν θέλω να πω.
Όσοι παίζουν στην Εθνική δίνουν το 1000% για να πετύχει η ομάδα τους στόχους της, να κάνει αξιοπρεπείς εμφανίσεις και πορείες και να πηγαίνει σε μεγάλες διοργανώσεις.
Δεν έχω να δώσω απάντηση σε κάποιον, έχω αποδείξει ποιος είμαι. Και μόνο που με βάζει ο προπονητής και συμμετέχω στο παιχνίδι, αυτό λέει πολλά. Αισθάνομαι ήδη αρκετά βελτιωμένος σε κάποια πράγματα, αν γύριζα το χρόνο πίσω μακάρι να έφευγα πιο νωρίς.
Για μένα όσο πιο γρήγορα φύγει ένας ποδοσφαιριστής από την Ελλάδα, τόσο πιο γρήγορα θα γίνει καλύτερος ποδοσφαιριστής και άνθρωπος.