Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

ΛΕΤΟΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 1-2

Σε ένα κρύο βράδυ και με πολύ βροχή η Εθνική μας ομάδα δραπέτευσε με την νίκη από την χωρα της  Βαλτικής την Λετονία. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τον ελέγχο του παιχνιδιού χωρίς να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες με εξαίρεση το δοκάρι του Μανιάτης.Δέχτηκε ένα γκολ από πέναλτι που έκανε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος. Γενικά στο πρώτο ημίχρονο δεν λειτουργούσε καλά στο χώρο του κέντρου. Στο δεύτερο ημίχρονο και με την είσοδο του Σαμαρά στη θέση του Μητρογλου πήρε ολοκληρωτικά τον έλεγχο του αγώνα και γύρισε το σκορ από 1-0 σε 1-2 με γκολ των Σπυρόπουλου &Γκέκα. Η Εθνική μας δεν απειλήθηκε καθόλου και στο τέλος κράτησε εύκολα το αποτέλεσμα. Μια επαγγελματική νίκη και με 3 βαθμούς στο σακούλι που λέγετε Βραζιλία 2014.
Συνθεσεις: Λετονία (Στάρκοβς): Βανίνς, Κραούκλις, Κλάβα, Ιβάνοβς, Γκορκς, Λάιζανς, Φέρτοβς (75' Ρούγκινς), Λουκιάνοβς, Βισνάκοβς (75' Βερπακόφσκις), Τσάουνα, Ρούντνεβς.
Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φορτούνης (80' Χολέμπας), Γκέκας, Μήτρογλου (46' Σαμαράς).
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΑΝΤΟΣ: "Δεν μπήκαμε καλά, πληρώσαμε τα δικά μας λάθη στο πρώτο μέρος, τρέξαμε αλλά δεν είχαμε οργάνωση και καλές τοποθετήσεις για να πιέσουμε σωστά τους αντιπάλους μας. Ξέραμε τι θα έκανε η Λετονία. Είναι μια σφιχτή ομάδα με γρήγορες αντεπιθέσεις. Αυτό που πληρώσαμε εμείς είναι πως θέλαμε τη νίκη και ψάχναμε το γκολ με αποτέλεσμα να αφήσουμε κενά πίσω και έτσι ήρθε το γκολ των Λετονών. Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου πως πρέπει να ηρεμήσουμε, να έχουμε καθαρό μυαλό και να συνεχίσουμε την ίδια διάθεση και θέληση αλλά με καλύτερο και πιο σωστό τρόπο. Παίξαμε πάρα πάρα πολύ καλά, καταφέραμε και πετύχαμε δύο γκολ και αυτό σίγουρα είναι πάρα πολύ σημαντικό. Σίγουρα μας βοήθησε ο Σαμαράς αλλά μην επικεντρωθούμε σ' έναν ποδοσφαιριστή, γιατί το συνηθίζουμε αυτό στην Ελλάδα. Αυτό που άλλαξε την ομάδα είναι πως ήμασταν πιο οργανωμένοι, κερδίσαμε όλες τις δεύτερες μπαλιές και τις αποκρούσεις και έτσι μπορούσαμε να πιέσουμε ψηλά στην περιοχή των Λετονών. Έχω βαρεθεί να λέω πως αν είμαστε όπως πρέπει με καθαρό μυαλό και καλά οργανωμένοι μπορούμε να κοντράρουμε και να μην φοβόμαστε οποιονδήποτε αντίπαλο. Όσο για το δεύτερο ματς (Τρίτη 11/9 με Λιθουανία στο "Καραϊσκάκης"), αυτό που θέλουμε είναι να παίξουμε όπως στο δεύτερο ημίχρονο. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο",
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΡΝΕΖΗ: "Είναι πολύ σημαντικό να ξεκινάμε με νίκη. Ξεκινήσαμε δύσκολα λόγω καιρικών συνθηκών αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί και πήραμε δίκαια τη νίκη. Έχουμε ποιότητα και το σθένος να μπορούμε να γυρνάμε τα αποτελέσματα".
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΝΙΝΗ: "Το πιο σημαντικό είναι οι τρεις βαθμοί και το ότι ξεκινήσαμε θετικά. Ήταν δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα. Βάσει καιρικών συνθηκών ήταν δύσκολο να αποδώσουν οι συμπαίκτες μου στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο έπεσε η βροχή, οι συνθήκες ήταν καλύτερες και παίξαμε πολύ καλύτερα, είχαμε την κατοχή, κοντρολάραμε το ματς και βάλαμε τα δύο γκολ που μας έδωσαν τους τρεις βαθμούς. Κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά, το πιο σημαντικό είναι οι 3 βαθμούς με όποια ομάδα κι αν παίζουμε. Είναι σημαντικό πως κάναμε καλό ξεκίνημα γιατί μας δίνει κίνητρο και καλή ψυχολογία. Οι ομάδες στον όμιλο μπορεί να μην είναι μεγαθήρια αλλά είναι δύσκολες και πρέπει να αποδείξουμε στο γήπεδο πως μπορούμε να τους νικήσουμε".
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ: Είμαστε πολύ καλή ομάδα και οικογένεια. Και πίσω στο σκορ να βρεθούμε πιστεύουμε ότι μπορούμε να το γυρίσουμε και να πάρουμε το παιχνίδι. Όλα αυτά τα παιχνίδια είναι δύσκολα, μετράει μόνο η νίκη και οι τρεις βαθμοί, το σημαντικό είναι ότι νικήσαμε. Έχω εμπιστοσύνη σε όλα τα παιδιά".
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΙΛΑΒΙΟΥ: "Είχα ζητήσει από τα παιδιά τη νίκη γιατί είναι η τελευταία μου αποστολή. Είναι ένα όμορφο συναίσθημα. Η εθνική είναι υπεράνω προσώπων και πάντα θα την αγαπώ. Η θητεία μου είχε έντονες συγκινήσεις. Είχε μια ομαλή περίοδο μετά το Ρεχάγκελ. Η εθνική είναι η ομάδα της καρδιάς μου και είμαι πάντα δίπλα της".